Reklama

Ładowanie...

Tubylcy i naród

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Skłócona, krzykliwa, eurosceptyczna - czy taka będzie prawica A.D. 2012? Wiele na to wskazuje. Niestety.
J

Jarosław Kaczyński, wciąż najpotężniejszy polityk opozycji, w napisanym pod koniec ubiegłego roku liście otwartym do działaczy PiS przywołał widmo rozdrobnienia prawicy, które nazwał "syndromem lat 90.". Przypomniał nazwy organizacji, które dziś mówią już niewiele, a młodszym wyborcom zgoła nic; przypomniał zwalczanie się nawzajem i dominację ambicji przywódców małych partii nad wspólną sprawą. To, zdaniem prezesa PiS, realna groźba także na dziś.

Pisząc swój list późną jesienią, Kaczyński zdawał się jeszcze nie przyjmować do wiadomości faktycznych pęknięć, pisał wszak: "polska prawica, tj. Prawo i Sprawiedliwość" - czyli prawica to PiS, PiS to prawica.

Podobnego zdania jest Paweł Kowal, dawny polityk PiS, a obecnie lider PJN, według którego ("TP" nr 51/11) "prawica wchodzi w okres kryzysu". Tyle tylko że on uważa, iż to właśnie formuła jednej...

9333

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]