Reklama

Ładowanie...

Trzecią drogą

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Redaktorzy i wydawcy są ostrożni w przypadkach satyry na islam. Ale w tych samych gazetach pojawiają się stereotypy o muzułmanach. Odnoszę wrażenie, że w odniesieniu do chrześcijaństwa podobne negatywne stereotypy nie występują prawie w ogóle.
M

MARCIN ŻYŁA: Większość z nas zgodziłaby się z twierdzeniem, że w otwartym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc lub choćby tylko na same groźby jej użycia. Podczas rozmowy z Panem w ramach projektu „Free Speech Debate” dyrektor generalny BBC przyznał jednak, że zagrożenie ze strony radykalnych muzułmanów wpływa na decyzje programowe korporacji. TIMOTHY GARTON ASH: Była to bardzo ciekawa rozmowa. Media skoncentrowały się na cytowaniu stwierdzenia dyrektora Thompsona, że islam i chrześcijaństwo nie są w BBC traktowane tak samo: dopuszczalna jest satyra na Chrystusa, lecz już nie na temat Mahometa. Dyrektor przyznał zresztą, że jednym z czynników o tym decydujących jest groźba użycia przemocy przez islamskich fundamentalistów. To istotny wątek, jednak dla mnie ciekawsze było stwierdzenie przez Thompsona, jako człowieka głęboko wierzącego, że ludzie religijni mogą...

7161

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]