Reklama

Trzecią drogą

Trzecią drogą

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Redaktorzy i wydawcy są ostrożni w przypadkach satyry na islam. Ale w tych samych gazetach pojawiają się stereotypy o muzułmanach. Odnoszę wrażenie, że w odniesieniu do chrześcijaństwa podobne negatywne stereotypy nie występują prawie w ogóle.
M

MARCIN ŻYŁA: Większość z nas zgodziłaby się z twierdzeniem, że w otwartym społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc lub choćby tylko na same groźby jej użycia. Podczas rozmowy z Panem w ramach projektu „Free Speech Debate” dyrektor generalny BBC przyznał jednak, że zagrożenie ze strony radykalnych muzułmanów wpływa na decyzje programowe korporacji. TIMOTHY GARTON ASH: Była to bardzo ciekawa rozmowa. Media skoncentrowały się na cytowaniu stwierdzenia dyrektora Thompsona, że islam i chrześcijaństwo nie są w BBC traktowane tak samo: dopuszczalna jest satyra na Chrystusa, lecz już nie na temat Mahometa. Dyrektor przyznał zresztą, że jednym z czynników o tym decydujących jest groźba użycia przemocy przez islamskich fundamentalistów. To istotny wątek, jednak dla mnie ciekawsze było stwierdzenie przez Thompsona, jako człowieka głęboko wierzącego, że ludzie religijni mogą...

7161

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]