Reklama

Trudno opuścić starych przyjaciół

Trudno opuścić starych przyjaciół

z Heratu i Kabulu
18.05.2020
Czyta się kilka minut
Afganistan to światowy lider w produkcji opium, a co dziesiąty Afgańczyk jest uzależniony. Problem narkotyków od lat pozostaje nierozwiązany.
Palacze heroiny w centrum Heratu, zachodni Afganistan, marzec 2020 r. PAWEŁ PIENIĄŻEK
M

Miasto Herat w zachodnim Afganistanie, centrum, okolice regionalnego szpitala. Kręcą się tutaj różni ludzie – jak 27-letni Maruf, 35-letni Mohammad, 42-letnia Alija i 13-letni Ahmed. Niektórzy schludnie ubrani, inni w poszarpanej, brudnej odzieży.

Obok nich, przy drzewach, widać charakterystyczne wybrzuszenia. To ludzie przykryci kurtkami, kocami lub chustami – przez co wyglądają jak guzy wyrosłe z ziemi. Siedzą zwykle we dwie-trzy osoby. Heroiniści przykrywają się, aby nic się nie ulotniło, aby niczego nie zwiał wiatr. Ekwipunek mają ten sam: aluminiowa folia podgrzewana zapalniczką i rurka, przez którą wciągają dym z topiącej się heroiny. Takich miejsc spotkań w 400-tysięcznym Heracie jest wiele – podobnie jak w innych miejscowościach w całym kraju.

To właśnie heroina jest – obok opium, metamfetaminy i haszyszu – jednym z najpopularniejszych narkotyków w Afganistanie...

13632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]