Reklama

Ładowanie...

Trudne negocjacje z Brukselą. Komisja Europejska składa skargę na Trybunał Konstytucyjny

Trudne negocjacje z Brukselą. Komisja Europejska składa skargę na Trybunał Konstytucyjny

z Brukseli
20.02.2023
Czyta się kilka minut
Skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE z powodu Trybunału Konstytucyjnego, a jednocześnie gotowość do ugody z Warszawą co do Krajowego Planu Odbudowy (przyblokowanej teraz przez prezydenta Andrzeja Dudę) pokazują, jak skomplikowane dla Brukseli są zabiegi w sprawie polskiej praworządności.
Konferencja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nt. decyzji Komisji Europejskiej o skierowaniu do TSUE skargi w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. 15 lutego 2023 r. / fot. Wojciech Olkusnik/East News.
W

W grudniu Komisja doszła do – na razie nieformalnego – porozumienia z wysłannikami Mateusza Morawieckiego co do kształtu nowej ustawy sądowej mającej spełnić wymogi KPO dotyczące praworządności, a zatem odblokować wypłaty. Jednak uzgodnione z Warszawą „kamienie milowe” nie obejmują wszystkich tematów, np. nie wymagają systemowego zajęcia się upolitycznieniem Krajowej Rady Sądownictwa i TK. Kompromis rozczarował wielu obrońców praworządności (i opozycję). Tak mocno obawiają się „kapitulacji” Brukseli, że długo wypierali lub nawet zaprzeczali doniesieniom o wstępnej ugodzie w sprawie KPO.

Komisja uparcie podkreśla, że KPO nie jest ani jedynym, ani głównym narzędziem do strzeżenia praworządności. Dlatego już bez dalszej zwłoki podjęła decyzję o skardze do TSUE (to rezultat trwającego od ponad roku tzw. postępowania przeciwnaruszeniowego). Pokazała, że mimo gotowości do kompromisu w sprawie KPO nie szykuje się do zamknięcia tematu niezależności sądownictwa w Polsce. Przeciwnie – skarga za podważanie pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad krajowym oraz za wadliwy skład TK to krok bez precedensu. TSUE nigdy dotąd nie zajmował się sądem konstytucyjnym żadnego państwa członkowskiego.


NIE GROZI NAM EKSPLOZJA BEZROBOCIA, INFLACJA WYHAMUJE. PROGNOZY NA 2023

PIOTR WÓJCIK: Mało kto liczy na poprawę sytuacji w gospodarce, za to większość przygotowuje się na ciężkie czasy. To wbrew pozorom dobra informacja. Może tym razem rzeczywistość nas nie zaskoczy.


Gdy prezydent Duda odsyłał ustawę sądową do TK, decyzja o skardze do TSUE była niemal sfinalizowana, więc zbieżność w czasie jest niezamierzona. Komisja tkwi jednak w sytuacji paradoksalnej – zamierza obnażać braki TK przed TSUE, a zarazem czeka na decyzję tegoż TK co do ustawy sądowej. A gdyby ta ustawa zdołała jakoś prześliznąć się przez trybunał Julii Przyłębskiej i weszłaby w życie, to – wstępna ugoda pozostaje aktualna – pomogłaby odblokować KPO. Wbrew zarzutom ludzi władzy, że Bruksela cynicznie gra praworządnością, by odsunąć PiS od władzy. I wbrew pochopnym rachubom jego przeciwników, że przed wyborami nie ma szans na nawet najmniejszą odwilż z Brukselą (i na fundusze).©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]