Reklama

Trop w trop

Trop w trop

03.05.2007
Czyta się kilka minut
"Im bardziej w stronę języka - pisze Jacek Gutorow - tym wyraźniej w stronę życia. I odwrotnie: im usilniej staramy się stłumić energię języka, tym bardziej retoryczne stają się nasze konstatacje i gesty".
"

"Niepodległość głosu" - tak brzmiał tytuł poprzedniej, niezwykle istotnej książki krytycznoliterackiej Jacka Gutorowa. Centralne miejsce zajmowała w niej właśnie kategoria głosu, który nie daje się przyporządkować osobie czy intencji autora, lecz przynależy samemu tekstowi. W ten sposób autor pokazywał nie tylko możliwości i ograniczenia interpretacji, lecz wskazywał na paradoksalną, ponieważ nieuchwytną, niemal eteryczną istotę poezji nowoczesnej, której dosięgnąć próbuje język komentatora. Czytanie literatury staje się zatem gestem głęboko egzystencjalnym, ale nie na prawach wyboru i łatwego, czyli w gruncie rzeczy ideologicznego zaangażowania, lecz z konieczności. Lektura, a szczególnie lektura poezji, wymusza radykalne otwarcie na tekst, na jego polifoniczne brzmienia i rytmy, które pomimo wysiłków nadania im konkretnego znaczenia zawsze pozostaną nieprzyswajalną...

7077

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]