Reklama

Pożytki z przygodności

Pożytki z przygodności

19.06.2007
Czyta się kilka minut
Richard Rorty należy do myślicieli, którzy w wieku XX wzbudzali najwięcej polemik. Ta kontrowersyjność nie była jednak popisem na agorze idei, lecz wytyczała najściślej rozumianą drogę intelektualną.
Richard Rorty
F

Filozofię traktował Rorty jako instytucję umożliwiającą nieskrępowany dialog, w którym żaden uczestnik nie ma ostatniego słowa. Filozof, który zabierał głos nie tylko w kluczowych sprawach społecznych, ale również politycznych, musiał irytować, zaburzał bowiem spetryfikowany podział na lewicę i prawicę. I choć poglądy Rorty'ego lokowały się po stronie umiarkowanej lewicy liberalnej, jego krytykowanie stało się w pewnym momencie jednym z głównych zajęć zachodnich intelektualistów bez względu na przekonania.

Narażał się wszystkim, od feministek po radykalną prawicę, ale była to konsekwencja jego strategii. Dobrze ją obrazują już same tytuły dwóch dzieł Rorty'ego: "Przygodność, ironia, solidarność" oraz "Obiektywność, relatywizm i prawda". Z jednej strony chciał obudzić myśl zachodnią z "dogmatycznej drzemki". Z drugiej - starał się skrupulatnie przemyśleć...

11514

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]