Reklama

Ładowanie...

Travis: "12 Memories"

26.10.2003
Czyta się kilka minut
“12 Memories" - najnowszy, czwarty z kolei album zespołu Travis - to, pomijając dywagacje krytyczne, “właściwa płyta we właściwym czasie". Jej jesienny nastrój zdradza już okładka: kompilacja czarno-białych, przenikających się zdjęć członków zespołu, świetnie opisuje onirycznie rozmarzoną muzykę szkockiego kwartetu.
P

Po pierwszym przesłuchaniu w pamięci mamy ledwie zarysy melodii, słów, refrenów, które z każdym powtórzeniem coraz bardziej uparcie trzymają się głowy, zaś lekki, a zarazem bardzo plastyczny głos Frana Healy’ego, autora piosenek i tekstów, sprawia, że piosenki te bardziej śnią się, niż “dzieją". Trudno wyróżnić tu słabsze punkty - każdy z utworów ma w sobie nonszalancką chwytliwość, melodie, podkreślone oszczędnymi partiami wiolonczeli, skrzypiec, klarnetu, po prostu pojawiają się, stąd nasuwa się na myśl słowo “staroświeckość" - taki sposób pisania piosenek mieli zapewne McCartney i Lennon - muzyka przychodzi “skądś", nie słychać “kombinowania", spekulacji, nachalnego zamiaru uwodzenia krytyka czy słuchacza - zwykłe, ładne piosenki, refreny, z beatlesowskim, “białoalbumowym" czy “sierżantopieprzowym" graniem bronią się same.

933

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]