Wszechświat zgrzyta

LECH JANERKA: Za duchowe przeżycie uważam niezgodę na to, co dostajemy. Wykraczanie poza siebie to jeden z powodów, dla których funkcjonuję. Warto się napiąć.

Reklama

Wszechświat zgrzyta

Wszechświat zgrzyta

26.08.2019
Czyta się kilka minut
LECH JANERKA: Za duchowe przeżycie uważam niezgodę na to, co dostajemy. Wykraczanie poza siebie to jeden z powodów, dla których funkcjonuję. Warto się napiąć.
ADAM BURAKOWSKI / REPORTER
L

LECH JANERKA: Skąd w ogóle ten pomysł, żeby „Tygodnik” robił teraz wywiad z Janerką?

MICHAŁ OKOŃSKI: W tych dziwnych czasach chcieliśmy porozmawiać o wolności. Z kimś, kto się na niej najlepiej zna.

Tylko że jestem antytezą wolności. Oczywiście nigdy bym się nie posunął do tego, by kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać, ale siebie – i owszem. Ja siebie terroryzuję. Całe moje życie to jest autoterror.

Piosenki są o tym, że terror systemu trzeba wysadzić w powietrze, a wolność jest najważniejsza. Śpiewa je człowiek, który siebie terroryzuje?

No tak. Człowiek, którego konstytuują niewole, niedogodności i przykrości, bo one każą mu być czujnym i szukać dróg wyjścia. W momencie kiedy jest słodziutko i fajnie, następują marazm i degeneracja.

Ponure.

A skąd pan Leszek takie rzeczy wie? Na przykład od Borgesa. W „Alefie” jest...

32531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Lech Janerka (niech panu Lechowi będzie,że dla pieniędzy i taniego poklasku) zawsze mówi ciekawie i intrygująco. Jakoś udaje mu się zachowywać wewnętrzną wolność. Ciekawe czy można go uznać w Polsce za takiego poetę jak w krajach anglosaskich np. pan Dylan. czy pani Patti Smith? Natomiast odkryciem jest dla mnie pan redaktor Michał Okoński. Chętnie poczytałbym jego teksty o muzyce. Ciekawi mnie np. jacy wykonawcy są dla niego muzycznym Tottenhamem.

„ Zaczynasz czytać i świat podwórkowy przestaje cię bawić” Każdy na świat patrzy z własnej perspektywy, ten podwórkowy w tamtych czasach nie był oczytany i oczytanych nie rozpieszczał, ale był prawdziwy i realny, uczący twardo stąpać po ziemi. Dziś tego świata już nie ma, po prostu zniknął, nie wypuszcza się samopas dzieciaków. To prawda, że ludzie są inni niż nam się wydaje „Bóg z nami, ch… z wami”. To jest dobre hasło wyborcze dla polityków, ten kto po nie sięgnie otwarcie, ma mój głos.

Zastanowiło mnie to "milczenie w rodzinie". Nie przepadam za słowem "naturalne", tak samo jak za słowem "normalne", ale wypada mi na to że takie milczenie nie jest właśnie naturalne/normalne. Skąd się bierze ? Czy brało ? Pokolenie moich dziadków jeszcze potrafiło rozmawiać (kiedy miałem "problem" w szkole, babcia robiła wszystko żeby się dowiedzieć na czym polegał), pokolenie rodziców to już był - parafrazując mistrza - "dialektyczny suchy ptyś" ("piątka" - aha, "dwójka" aha). Traumy okupacji i komunizmu ? Zglajszaltowanie i ukryty wstyd ? Z drugiej strony - w ojczyźnie wolnych i domu odważnych - amerykańskie sitcomy pokazują modelowe rodziny, ktore z odcinka na odcinek uczą się rozmawiać. Może więc kultury poruszają się jakąś sinusoidą/falą. Jeśli tak, to zdaje się, że jesteśmy w dołku (no, może zaczynamy się wznosić)

Coś znów zazgrzytało, ale ogniowe strzelby to zakładam szykujemy :)

Ale najlepiej jak nic nie będę mówił :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]