Reklama

Trauma a demokracja

Trauma a demokracja

05.05.2006
Czyta się kilka minut
Spędziłem wieczór na burzliwej rozmowie z przyjacielem. Zaatakowałem drogą mu myśl, której poświęcił był sporo czasu i studiów. Analizując literaturę rosyjską, doszedł mianowicie do wniosku, że pasmo cierpień zadawanych ludziom przez tyranię samodzierżawia wytworzyło w poddawanych im pokoleniach cechy psychiczne, które znacząco wpływają na zachowania społeczne współczesnych.
M

Moja znajomość literatury rosyjskiej nie jest najlepsza, niewiele też wiem o metodologii badań literackich. Skupiałem się raczej na nieprzydatności praw psychologii, tłumaczących zachowania i motywacje pojedynczego człowieka, do wyjaśniania postaw i zachowań społeczności. Złożony proces dojrzewania uczuciowego, intelektualnego, duchowego i społecznego każdego z nas nie jest tożsamy z rozwojem grupy społecznej do tego, aby chciała i mogła sprawy swoje i innych społeczności regulować demokratycznie.

Zależało mi, by nasza rozmowa, chociaż burzliwa, nie była sporem, ale przynajmniej zbliżała się do dialogowania. Długoletnia znajomość ułatwia przecież pokonanie dys­komforstu, jaki powstaje wówczas, gdy człowiek, którego prawości i rzetelności nieraz doświadczyliśmy, formułuje tezę, z którą się nie zgadzamy. I wtedy trudno powstrzymać się od znalezienia w jego...

3439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]