Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Skok wolności

Skok wolności

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Był autorem bestsellerów, ale za życia zdążył wydać tylko jedną książkę. Niekwestionowany autorytet dla psychiatrów i lekarzy różnych specjalności, nominację profesorską otrzymał dopiero na trzy miesiące przed śmiercią.
Antoni Kępiński, fotografia z archiwum Katedry Psychologii Collegium Medicum UJ fot. Wydawnictwo Literackie
O

O Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiło się, że to jego klinika, choć kierował nią zaledwie dwa i pół roku. Antoni Kępiński to wielka postać polskiej psychiatrii.

No właśnie – czy tylko psychiatrii? Nie ulega wątpliwości, że to właśnie dzięki Kępińskiemu psychiatria przestała być w Polsce dziedziną budzącą lęk, że została doceniona jako ważne pole zmagań z ludzkim cierpieniem, zaczęła budzić ciekawość, pociągać, inspirować. Niewątpliwie Kępiński był też jedną z najważniejszych postaci w szeregu tych, które polską psychiatrię humanizowały, a przez to wpłynęły na myślenie o relacji lekarz – pacjent w innych dziedzinach medycyny. Ale jeśli powie się tylko tyle, będzie się miało poczucie, że to za mało i że niesprawiedliwie.

Po śmierci Kępińskiego zestawiano go z największymi postaciami polskiej i światowej humanistyki – dodajmy: myśli i praktyki...

21457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]