Reklama

Skok wolności

Skok wolności

10.07.2012
Czyta się kilka minut
Był autorem bestsellerów, ale za życia zdążył wydać tylko jedną książkę. Niekwestionowany autorytet dla psychiatrów i lekarzy różnych specjalności, nominację profesorską otrzymał dopiero na trzy miesiące przed śmiercią.
Antoni Kępiński, fotografia z archiwum Katedry Psychologii Collegium Medicum UJ fot. Wydawnictwo Literackie
O

O Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego mówiło się, że to jego klinika, choć kierował nią zaledwie dwa i pół roku. Antoni Kępiński to wielka postać polskiej psychiatrii.

No właśnie – czy tylko psychiatrii? Nie ulega wątpliwości, że to właśnie dzięki Kępińskiemu psychiatria przestała być w Polsce dziedziną budzącą lęk, że została doceniona jako ważne pole zmagań z ludzkim cierpieniem, zaczęła budzić ciekawość, pociągać, inspirować. Niewątpliwie Kępiński był też jedną z najważniejszych postaci w szeregu tych, które polską psychiatrię humanizowały, a przez to wpłynęły na myślenie o relacji lekarz – pacjent w innych dziedzinach medycyny. Ale jeśli powie się tylko tyle, będzie się miało poczucie, że to za mało i że niesprawiedliwie.

Po śmierci Kępińskiego zestawiano go z największymi postaciami polskiej i światowej humanistyki – dodajmy: myśli i praktyki...

21457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]