Reklama

Tragiczny bohater

Tragiczny bohater

03.04.2015
Czyta się kilka minut
P

Pasażerowie lotu Germanwings mieli świadomość, że ich samolot się rozbije, a kapitan do końca usiłował wyważyć drzwi kokpitu, by ratować ludzi i maszynę: wynika z nagrania wideo, które trafiło do niemieckich i francuskich dziennikarzy z „Bild-Zeitung” i „Paris Match” (opisały one treść filmu, nie publikując go).

Nagranie, dokumentujące ostatnie chwile lotu, zachowało się na nośniku pamięci komórki. Ratownicy mieli odnaleźć ją w szczątkach samolotu, film trafił do mediów. Obie gazety informują, że na wideo słychać dramatyczne krzyki pasażerów, na koniec w wielu językach: „O Boże!”.

Słychać też silne metaliczne uderzenia: to kapitan, jeszcze na sekundy przed uderzeniem o ziemię, próbuje wyłamać siekierą drzwi kokpitu (siekiera należy do wyposażenia). Tuż potem samolot zawadza o zbocze, kabina się obraca, nagranie się urywa. Media niemieckie piszą, że nagranie to dowód bohaterstwa kapitana, którego postać jest dotąd w cieniu.

Pojawiają się głosy, by mniej uwagi poświęcać mordercy, który rozbił samolot, a więcej kapitanowi, i by ujawnić jego twarz. Kapitan Patrick Sondenheimer miał 34 lata, zostawił żonę i dzieci: 6-letnią córkę i 3-letniego syna. „Był jednym z naszych najlepszych pilotów – mówił mediom jego kolega. – Był też dobrym człowiekiem, z fantastycznym poczuciem humoru”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]