Reklama

Towarzysz radości, lekarstwo na smutek

Towarzysz radości, lekarstwo na smutek

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Spojrzenie „Grającej na gitarze” Vermeera wymyka się z obrazu, tak jak cichnie wzbudzony przez nią dźwięk. Muzyka oznacza przemijanie. Ale też pobudza zmysły – kto próbował, ten wie, że nie ma nic bardziej zbliżającego niż wspólne muzykowanie.
Johannes Vermeer van Delft, „Lekcja muzyki”, ok. 1662 r. Fot. THE NATIONAL GALLERY
W

Wszystko, co lubimy, i co oczywiście nam szkodzi. Wino i muzyka. Adoracja piękna. Tytoń, a jakże: dymiące długie fajki. Przyjemności! Niekiedy nieumiarkowane. Wreszcie rozkosze miłości: czasem sprzedajnej, czasem płynącej z samego rozochocenia. Temat londyńskiej wystawy w National Gallery początkowo miał brzmieć „holenderski czas wolny”. Ostatecznie wykrystalizował się jako „Vermeer i muzyka”. Za tą malowaną „muzyką” kryje się jednak bogactwo znaczeń, które nie pozwala pisać jej bez cudzysłowu. Gdyż pytanie, które stawia wystawa, dotyczy przede wszystkim samego tematu. Co pomagało ludziom (nie tylko Holendrom) łączyć się w pary? Co było rozwiązłością, a co harmonijnym umiarkowaniem? Co było przesadą, a co obrazem idealnej zgody i porozumienia? Co pomagało w karierze i czym był polityczny sukces? A wreszcie: w jaki sposób za każdym razem okazywała się tym być muzyka?
...

11450

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]