Reklama

W pułapce

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Po raz pierwszy w historii powstała wystawa, która gromadzi wyłącznie portrety autorstwa Francisa Bacona (1909-1992) - jednego z najznakomitszych malarzy wszechczasów. National Gallery of Modern Art w Edynburgu pokazuje ponad 50 płócien.
Francis Bacon, "Studium głowy Georga Dyera", 1967
T

Te portrety, chociaż silnie osadzone w kontekście sztuki europejskiej, stanowią odrębny nurt malarstwa figuratywnego. Podobnie jak Picasso, Bacon starał się dotrzeć, możliwie najbliżej, do istoty człowieczeństwa. Podziwiał Rembrandta, Velázqueza, Giacomettiego, van Gogha, ale jednocześnie radykalnie odnowił sposób przedstawiania figury ludzkiej. Swoją “nową" figuratywność odkrył w ścisłym dialogu, a zarazem w polemice z fotografią. Uważał, że “teraz, kiedy mamy do dyspozycji rozmaite mechaniczne środki zapisu jak kamera, aparat fotograficzny czy magnetofon, w malarstwie musimy dążyć do czegoś bardziej elementarnego i fundamentalnego".

W latach 50. namalował kilka portretów pracując z żywym modelem, ale począwszy od lat 60. tworzył wyłącznie na podstawie zamówionych u Johna Deakina fotografii, które, jak twierdził, pozwalały mu na większą niezależność....

9473

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]