Reklama

Tolerancja

Tolerancja

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Ma wiele kształtów. Dotyczy w pierwszym rzędzie ludzi, dla których prawda jest kwestią egzystencjalną.
W

W III wieku wspólnej ery rabin Hiya bar Abba, zwany amoraitą (czyli „tym, który mówi”), zostawił nam zastanawiające do dzisiaj zdania: „Ojciec i syn, rabin i jego uczeń, badając ten sam fragment Tory mogą stać się niczym wrogowie, którzy biją się ze sobą. Nie będą w stanie zaprzestać walki, aż nie staną się miłującymi się przyjaciółmi. Tak właśnie powinniśmy rozumieć słowa Psalmu: »Nie wstydzili się u bram miasta przemawiać do siebie jak wrogowie«, i słowa z Księgi Liczb: »U kresu będą kochać«”. Rabin nie bał się ostrych debat. Wiedział, jak wiele namiętności rodzą kwestie religijne, jak ważne jest dochodzenie do prawdy, ile jest w tych sporach uporu i ognia. Nie oznacza to, że ważne są same kłótnie. Ważne jest dochodzenie do zgody. A zgoda domaga się tolerancji.

Tolerancja ma wiele kształtów. Z pewnością ma niewiele wspólnego z indyferentyzmem. Nie pasuje do agnostyków,...

3108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]