Reklama

To nie hokus pokus marokus

To nie hokus pokus marokus

23.07.2012
Czyta się kilka minut
Nie mając ani okruszka chleba, Elizeusz nakarmił stu głodnych, a Jezus pięć tysięcy.
.

...Cud? Owszem, ale jego znaczenie nie polega przede wszystkim na tym, że mamy do czynienia z wydarzeniem przekraczającym wszystko co człowiek potrafi nie tylko zrobić, ale i pomyśleć.

Z tego z kolei nie wynika, że cud, rozumiany jako przekroczenie wszelkich praw, jakimi rządzi się rzeczywistość, jest w dyskusji – na przykład o boskości Jezusa z Nazaretu – argumentem niemożliwym do odparcia. Cud, wbrew oczekiwaniu apologetów, nie jest jednak wydarzeniem jednoznacznym, niedopuszczającym sprzecznych interpretacji. Pamiętamy przecież, w jakich to „zawodach”, jeśli tak można powiedzieć, wystąpił i kogo pokonał Mojżesz. Mędrcy i czarodzieje faraona „przy pomocy swoich zaklęć zrobili to samo”, co Mojżesz i Aaron przy pomocy Bożej. Zamienili swoje laski w węże. Zresztą w Nowym Testamencie nieraz się przestrzega przed bezkrytycznym, acz pobożnym podejściem do nadzwyczajnych wydarzeń...

2826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]