Reklama

Ładowanie...

Terlikowski: skąd bierze się kościelna bezkarność

05.09.2022
Czyta się kilka minut
Biskup ma w diecezji ogromną władzę. Tym istotniejsze jest, by stworzyć reguły kontroli i procedury reakcji w przypadku poważnych zarzutów wobec hierarchów.
Protest przeciwko bezkarności biskupów, Kraków, maj 2019 r. MAREK LASYK / REPORTER
M

Minionych kilka tygodni to seria poważnych zarzutów wobec kolejnych biskupów. Zaczęło się od abp. Paula Fitzpatricka Russella, wcześniej m.in. nuncjusza apostolskiego w Turcji, a obecnie biskupa pomocniczego w Detroit (z personalnym tytułem arcybiskupa), którego dorosły mężczyzna oskarżył o wykorzystanie seksualne przed trzydziestoma laty. Trzydziestoletni wówczas Russell miał – według aktu oskarżenia – przytulać dwunastoletniego wtedy chłopca, całować, a następnie pieścić jego narządy płciowe, masturbować go, a także wymusić seks oralny i analny.

Mniej więcej w tym samym czasie Andrzej Pogorzelski, były kleryk w seminarium świdnickim, oskarżył w wywiadzie dla „Newsweeka” ordynariusza świdnickiego biskupa Marka Mendyka. Opowiedział, że gdy miał dziesięć lat i leżał w szpitalu, został przez niego wykorzystany seksualnie w czasie sprawowania „ostatniego namaszczenia”. „Wtedy był...

16273

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]