Reklama

Templeton za nadzieję

Templeton za nadzieję

24.05.2021
Czyta się kilka minut
B

Brytyjska prymatolożka Jane Goodall otrzymała tegoroczną Nagrodę Templetona, przyznawaną za „wykorzystywanie potęgi nauki do eksplorowania najgłębszych pytań dotyczących wszechświata oraz miejsca i roli ludzkości w przyrodzie”.

Goodall głęboko zajrzała w duszę szympansa – i duszę człowieka. W 1960 r., nie mając ani doświadczenia, ani wykształcenia, jako pierwsza zaczęła obserwacje szympansów żyjących na wolności. Odkryła, że małpy te wytwarzają narzędzia, posiadają bogate osobowości i prowadzą złożone życie społeczne: zawierają przyjaźnie i mają wrogów, troszczą się o bliskich, ale prowadzą też krwawe wojny z innymi stadami. Że przypominają nas nie tylko wyglądem, ale także przeżywanymi emocjami i zachowaniem. Jej książki zmieniły sposób, w jaki nauka patrzy na umysły innych zwierząt.

W latach 80. XX w. Goodall stała się aktywistką. Zaczęła walkę z wykorzystywaniem szympansów w badaniach biomedycznych, otwierała dla nich rezerwaty, a w ochronę przyrody zaangażowała lokalnych mieszkańców. Co roku dociera do dziesiątków krajów z wykładami i przesłaniem, że choć przyroda znalazła się w złej kondycji, wciąż możemy dać jej szansę się wyleczyć.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Myślałem że tę nagrodę otrzymuje się za wklad w budowanie pomostow między nauka a wiarą. A nie za lewacki aktywizm
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]