Reklama

Teatralny sprawdzian odpowiedzialności

Teatralny sprawdzian odpowiedzialności

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Powinno być tak: ci, którzy chcą protestować – protestują. Ci, którzy chcą oglądać – oglądają. Kto zawinił, że sprawy potoczyły się inaczej?
„Modlitwa za bluźnierców” przed Teatrem Nowym w Krakowie, gdzie wyświetlano nagranie spektaklu „Golgota Picnic”. 28 czerwca 2014 r. Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
M

Miniony sezon teatralny zdominowały sprawy natury politycznej: otwarła go afera związana z odwołaniem przez dyrekcję Starego Teatru spektaklu „Nie-Boska komedia” Olivera Frljicia, a zamyka odwołanie przez dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Malta spektaklu „Golgota Picnic” Rodrigo Garcíi. O tym ostatnim wydarzeniu wypowiadali się na łamach „Tygodnika” ks. Andrzej Luter i ks. Andrzej Draguła.
Chciałem dodać kilka uzupełnień, rzecz jest bowiem poważna i nie można jej bagatelizować, bo konsekwencje mogą okazać się długofalowe i zgubne.
Szerokie grono fundamentalistów
Ks. Luter w kontekście protestów przeciwko spektaklowi Garcíi pisał o skrzyknięciu się „grupy fundamentalistów religijnych, prawicowych polityków i kiboli”, którzy chcieli „demonstrować w obronie wartości »patriotycznych, narodowych i religijnych«”. Ta informacja jest nieścisła. Pierwszym...

9480

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]