Reklama

Ładowanie...

Tazria, Mecora

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska, 12, 1 - 15, 33
C

Ciało składa się z 248 "organów" i 365 ścięgien, które tworzą mieszkanie duszy. Wielki mistyk XVII-wieczny z izraelskiego miasta Safed wyjaśniał, że Tora zawiera w sobie 248 pozytywnych i 365 negatywnych nakazów, co czyni ich razem 613. Tyle jest praw, których bogobojny Żyd musi przestrzegać. Każde z nich ma swoje cielesne dopełnienie. Gdy człowiek postępuje wedle nakazów prawa, wówczas - uczą dawni mistrzowie - ciało działa zgodnie z pragnieniami duszy i odczuwamy wokół siebie Bożą obecność. Nie ma takiej czynności, do której ciało nie byłoby zatrudnione. Nie jest więc czymś obcym i wrogim, w czym uwięziona jest nasza wyższa cząstka (jak uważają gnostycy). Cielesność jest czymś, co ma spełniać swoje funkcje, ma nam służyć. Nie ma takiej czynności, którą winniśmy odrzucić czy której mielibyśmy się wstydzić. Jednak ciało wymaga dyscypliny, uporządkowania, dbałości, a przede...

4452

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]