Reklama

Ładowanie...

Tam, gdzie ludzie

03.08.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
p

piszę te słowa, a powietrze drży od dźwięku. Długiego, płaczliwego. Oczywiście się tego spodziewałem, czekałem wręcz na moment, aż zacznie wibrować w moich uszach. Zawsze wybrzmiewa punktualnie, gdy tylko zegar wybije tego dnia pełną godzinę. Nie jestem zatem zaskoczony, a jednak wciąż wywołuje to u mnie pewnego rodzaju podniecenie, może nawet zaniepokojenie, co zgodne jest z pierwotnym tego dźwięku przeznaczeniem. Potem mknie jego pogłos nad miastem niczym rozpędzony pociąg, połykając łapczywie czas i przestrzeń, aż dociera na opłotki, na przedmieścia – by nagle i niespodziewanie się zniżyć, runąć w bezdźwięczną przepaść. Urwać się, zamilknąć w piekle czy niebie bez dna. Sam już nie wiem.
Jest w tym dźwięku i ostrzeżenie, i powaga, i lament, i bezruch, i hołd, i przekleństwo, i błogosławieństwo.
Słychać wycie syren.
Lat temu kilkadziesiąt miasto to było jednym z...

4468

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]