Reklama

Talerze czy baki

Talerze czy baki

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Głód zawsze towarzyszył człowiekowi, a klęski głodowe miały także skutki polityczne.
C

Ceny chleba, ryżu i kukurydzy to najważniejsze waluty świata. One decydują, czy narody żyją w pokoju. Głód jest niebezpieczny nie tylko dla tych, którzy nie mają co jeść, ale też dla władców. Gdy na świecie eksplodują ceny, milionom przed oczami staje widmo niedożywienia, a kolejnym milionom - głodu. Jeśli szybko nie znajdą się środki na pomoc, kolejne "setki tysięcy będą wkrótce głodować", ostrzega szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn. Podobnie prezes Banku Światowego Robert Zoellick.

Obaj martwią się nie tylko o los głodujących, ale też o geopolitykę. "Nowa faza w historii protestów jest nieunikniona" - obawia się socjolog z USA John Walton, autor książki "Wolne rynki i rewolty głodowe". A ponieważ protesty kierowane będą przeciw globalizacji i wolnym rynkom, zagrozić mogą także podstawom dobrobytu na Zachodzie.

...

4512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]