Reklama

Tajemnica sułtańskiego serca

Tajemnica sułtańskiego serca

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Sulejman Wspaniały zmarł 450 lat temu podczas wyprawy na Węgry. Jego śmierć trzymano w tajemnicy przez 48 dni, ciało odesłano do Stambułu. Ale turecki sułtan nigdy nie opuścił Węgier na dobre.
Sulejman I Wspaniały (1494–1566) na miniaturze pędzla Sinana Beja Fot. History Archive / REX / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
D

Dziś Szigetvár jest ledwie 10-tysięcznym miasteczkiem niedaleko granicy węgiersko-chorwackiej. Ale w XVI w. przebiegała tutaj prawdziwa autostrada europejskiej historii: zamek Sziget leżał wprost na szlaku wojsk Imperium Osmańskiego do Wiednia. Stolica Habsburgów, nazywana przez sułtanów Złotym Jabłkiem, była ich celem i obsesją. Jej zdobycie miało otworzyć Turcji drogę do podboju całej Europy Środkowej.
W 1566 r. Sulejman Wspaniały – najwybitniejszy przedstawiciel dynastii Osmanów – podjął trzecią i ostatnią próbę zdobycia Wiednia. Nie dotarł jednak pod jego mury, bo zatrzymali go obrońcy zamku Sziget. Sułtan zmarł podczas oblężenia, a wojska osmańskie zawróciły do Stambułu.
W Europie uznano to za cud. Francuski kardynał Richelieu uznał nawet, trochę na wyrost, że bitwa o Szigetvár „ocaliła cywilizację”. We wrześniu tego roku, aby uczcić 450. rocznicę bitwy i śmierci...

13281

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]