Pierwsi spośród równych

Kolejne etapy kulturowej ewolucji człowieka wiązały się ze zmianą naszego stosunku do zwierząt. Dziś coraz bardziej jesteśmy skłonni obdarzyć je prawami.

Reklama

Pierwsi spośród równych

Pierwsi spośród równych

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Kolejne etapy kulturowej ewolucji człowieka wiązały się ze zmianą naszego stosunku do zwierząt. Dziś coraz bardziej jesteśmy skłonni obdarzyć je prawami.
Słoń sumatrzański podczas kąpieli pod opieką pracownika organizacji ekologicznej. Park Narodowy Way Kambas, Lampung, Indonezja. Lipiec 2017 r. ANDREW GAL / NURPHOTO / GETTY IMAGES
Z

Zamieszkujący subsaharyjską Afrykę miodowód duży jest jednym z nielicznych ptaków, który trawi wosk i inne składniki plastra miodu. Bez trudu odnajduje też gniazda pszczół, dostęp do miodu utrudniają mu jednak agresywne owady. Boranowie, zaganiacze bydła z północnej Kenii, są z kolei w stanie otworzyć gniazda, ale mają problemy z ich odnalezieniem. Czasem miodowody przywabiają ludzi swoim śpiewem, wskazując im gniazda, ale bywa też, że to przygotowani do wyprawy po miód ludzie wzywają ptaki charakterystycznym zaśpiewem.

Naukowcy nazywają taką kooperację mutualizmem i choć między różnymi gatunkami zwierząt jest to zjawisko dość powszechne, to dziś rzadko zachodzi między światem zwierząt a ludźmi. Brytyjski antropolog Brian Fagan posłużył się przykładem miodowoda, by zobrazować ścisłą zależność, jaka dawniej łączyła człowieka ze zwierzętami. W wydanej niedawno po polsku książce...

13014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

„na nas spoczywa odpowiedzialność określenia przyszłych reguł współistnienia z innymi gatunkami” Jakieś lat temu dziesięć, w czasach gdy mój syn najmłodszy, pobierał nauki w liceum, renomowanym zresztą, zbulwersowany został stwierdzeniem katechety ojca Franciszkanina - zwierzęta nie posługują się rozumem lecz instynktami. Mamy w domu mały zwierzyniec, a i w rodzinie z roli wielu wujków i ciotek żyje, a tu szok, zwierzęta bezrozumne są. Widzę od tego czasu dokonaliśmy wielkich odkryć, chyba nie do końca chrześcijańskich - prawda. Nie mam pojęcia jak będą wyglądały przyszłe reguły, nie tylko te dotyczące współżycia ze zwierzętami, ponoć Bóg ma niezły ubaw z naszych planów. Mam jednak pewne obawy, że nie jesteśmy istotami wybranymi i podlegamy prawom natury, inaczej mówiąc sile wyższej. Tak jak każda istota, gdy staniemy się zbytnim obciążeniem dla środowiska, ono nas wyeliminuje, a na nasze miejsce wskoczy ktoś inny. Specjalne prawa dla zwierząt, to tylko takie nasze fantasmagorie. Swoją droga Kain zabił Abla z zawiści bo Bóg wolał ofiarę z dorodnego baranka, niż z jakichś chwastów. Tak to idąc śladami świętych pism, Bóg oczekuje od nas ofiar całopalnych, słowem On się cieszy gdy my świętujemy, a jak świętujemy, to musimy coś zarżnąć, najlepiej bez ogłuszania, na żywca. Nic Pan z tym nie zrobisz, choćbyś pękł. Nasuwa się podstawowe pytanie - skąd wiemy czego oczekuje od nas Bóg. I to jest głupie pytanie, bo każdy wie, że nasi pasterze w sutannach mają z nim bezpośrednie łącza. Przed każdym kazaniem do niego dzwonią - Bogu czego od tych prostaków dzisiaj chcesz, ok, załatwione przekażę. Wychodzą z tego czasem niezłe klocki, na przykład w piątki zamiast mięsa ryba.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]