Reklama

Ładowanie...

Liczenie na palcach

05.10.2015
Czyta się kilka minut
Choć najbliższe wybory znów zdominują PiS i PO, o zarysie nowej sceny politycznej zadecydują wyborcy mniejszych ugrupowań.
Prezentacja R-Busa Ryszarda Petru, Warszawa, wrzesień 2015 r. Fot. Krystian Maj / FORUM
K

Kształt kolejnego rządu będzie zależał od tego, ile partii wejdzie do Sejmu i jakie wyniki uzyskają ugrupowania z miejsc od trzeciego do szóstego. Algorytmy stosowane w ordynacji wyborczej premiują co prawda silniejszych, ale poprzez swą proporcjonalność sprawiają, że wynik większych partii zależy też od liczby ugrupowań, które przekroczą próg. Jeśli więc np. Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby poparcie ponad 40 proc., a do Sejmu weszłyby trzy partie – Jarosław Kaczyński dysponowałby najprawdopodobniej samodzielną większością. Jeśliby jednak przy identycznym wyniku PiS-u do Sejmu weszło pięć lub nawet sześć partii, PiS musiałby szukać koalicjanta. A jeśli nie udałoby mu się go znaleźć, lub gdyby sojusz partii przeciwnych PiS-owi dysponował większą liczbą miejsc w parlamencie, Beacie Szydło i Jarosławowi Kaczyńskiemu nie udałoby się utworzyć rządu.

PO liczy na...

9705

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]