Reklama

Liczenie na palcach

Liczenie na palcach

05.10.2015
Czyta się kilka minut
Choć najbliższe wybory znów zdominują PiS i PO, o zarysie nowej sceny politycznej zadecydują wyborcy mniejszych ugrupowań.
Prezentacja R-Busa Ryszarda Petru, Warszawa, wrzesień 2015 r. Fot. Krystian Maj / FORUM
K

Kształt kolejnego rządu będzie zależał od tego, ile partii wejdzie do Sejmu i jakie wyniki uzyskają ugrupowania z miejsc od trzeciego do szóstego. Algorytmy stosowane w ordynacji wyborczej premiują co prawda silniejszych, ale poprzez swą proporcjonalność sprawiają, że wynik większych partii zależy też od liczby ugrupowań, które przekroczą próg. Jeśli więc np. Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby poparcie ponad 40 proc., a do Sejmu weszłyby trzy partie – Jarosław Kaczyński dysponowałby najprawdopodobniej samodzielną większością. Jeśliby jednak przy identycznym wyniku PiS-u do Sejmu weszło pięć lub nawet sześć partii, PiS musiałby szukać koalicjanta. A jeśli nie udałoby mu się go znaleźć, lub gdyby sojusz partii przeciwnych PiS-owi dysponował większą liczbą miejsc w parlamencie, Beacie Szydło i Jarosławowi Kaczyńskiemu nie udałoby się utworzyć rządu.

PO liczy na...

9705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]