Reklama

Tajemnica człowieka

Tajemnica człowieka

10.04.2005
Czyta się kilka minut
Pisać o teologii Jana Pawła II w dniu, w którym świat zamarł, nie jest łatwo. Nie chodzi tylko o emocje. Minęło 27 lat od chwili, gdy zasiadając na Stolicy Piotrowej zawołał donośnym głosem: Nie lękajcie się. Miałem wtedy 15 lat.
W

W papieski świat wprowadził mnie roztropny katecheta, podsuwając numery “Więzi", “Znaku" i “Tygodnika Powszechnego", encyklikę “Redemptor hominis" i fotografie z Meksyku - pierwszego kraju, do którego udał się z pielgrzymką polski Papież. Potem było ponad 20 niezapomnianych lat i przywilej ucałowania Pierścienia Rybaka. To wszystko tworzy pewien kontekst doświadczenia, jakim było zetknięcie się z teologią Jana Pawła II. Teologią, czyli systematyczną, naukową refleksją nad Słowem Bożym zachowywanym i przekazywanym przez Kościół. To jest nasz kontekst. Kontekst odbiorcy.

Ale jest też kontekst Autora. Bodaj najpierwszą próbę jego uchwycenia podjął śp. ks. Józef Tischner. Zwrócił uwagę nie tylko na romantyczną tradycję, w której wyrósł Karol Wojtyła, na jego szacunek dla pobożności ludowej i na jego doświadczenie poniżenia człowieczeństwa w czasie II wojny...

6325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]