Reklama

Tadeusz Baird: Dzieła

Tadeusz Baird: Dzieła

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Tadeusz Baird był człowiekiem nerwowym i prostodusznym. Halinie Kunickiej chciał zakazać śpiewania jednej z piosenek (bo do melodii Mozarta), krytyków uważał za matołów, swoją muzykę nazywał “autobiografią", a jej wykonywanie kojarzyło mu się z duchowym strip-teasem. Jego utwory są jak potężnie wzmocnione encefalogramy - wybuchowe, często popadające w bezbrzeżny smutek, niekiedy też w naiwną ilustracyjność, zwłaszcza gdy są to pieśni, stanowiące skądinąd wizytówkę kompozytora.
D

Dziś słucha się ich z pewnym rozbawieniem: gdzie słowo “krzyczę", tam śpiewaczka atakuje wysoki rejestr fortissimo, gdy w tekście mowa o trzęsieniu ziemi, w orkiestrze odzywają się dudniące werble. Z drugiej strony - ciekawie jest się przekonać, jak nasza muzyczna awangarda reagowała na współczesną sobie poezję Poświatowskiej czy Hillar.

Dwupłytowy album Polskich Nagrań z muzyką zmarłego w 1981 r. Bairda pojawił się właśnie w sklepach, co nie jest może wielkim powodem do dumy (jego niemiecki odpowiednik ukazał się już 5 lat temu!), wypełniając jedną z fonograficznych dziur, których mamy aż nadto. Cóż jednak zrobić, że wszystkie te nasze pomnikowe edycje są zawsze tak niechlujne... Nie mam pretensji o to, że zebrano tu wyłącznie nagrania archiwalne, smak czasu bowiem to rzecz nie do pogardzenia, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z prawykonaniami. Problemem jest...

2134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]