Reklama

Ładowanie...

"Lamento"

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Ze świata, co grzechu jest jaskinią, / Tylko piekielne pieśni płyną (Die Welt, das Sündenhaus, / Bricht nur in Höllenlieder aus; przekład fragmentu recytatywu z kantaty Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust podaję za aneksem do opublikowanej właśnie księgi Alfreda Dürra Kantaty Jana Sebastiana Bacha). Otwierający nową płytę Magdaleny Koženej utwór Ach, dass is Wassers g'nug hätte oparty jest w większości na tekście Lamentacji Jeremiasza. Czas jest smutny - w świecie, w Polsce, w życiu wielu z nas...

“Lamento", opłakiwanie: ten album zdaje się więc przychodzić w samą porę. A przecież - mówi o tym sama Kožena - jest pełen nadziei, nadziei mimo wszystko. Wierzących wystarczy odesłać do tekstów: źródło pocieszenia jest - mówią o tym i Francesco Bartolomeo Conti, i Johann Christoph Bach, i nade wszystko Jan Sebastian - w Bogu. Jakże wiarygodnie brzmią, nie zawsze przecież najwyższych poetyckich lotów, słowa tych pieśni w ustach czeskiej śpiewaczki. Pozbawionym łaski wiary ukojenie przynosi samo piękno muzyki, niezwykłość głosu Magdaleny Koženej, poczucie, że istnienie podobnego talentu jest rzadkim darem. “Jakiegoż to gościa mamy" - chciałoby się strawestować Miłosza o Świrszczyńskiej...

Mamy i będziemy mieli jeszcze przez wiele lat. Młoda (ur. 1973) Czeszka już podbiła światową scenę operową. Obdarzona mezzosopranem porównywanym jedynie z Ann Sofie von Otter...

2164

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]