Reklama

Tacy sami

Tacy sami

01.02.2021
Czyta się kilka minut
Nowe wyniki badań podważają popularną teorię, zgodnie z którą osoby żyjące w długoletnich związkach fizycznie się do siebie upodabniają.
Zofia Rydet, zdjęcie z cyklu: „Zapis socjologiczny”, seria „Ludzie we wnętrzach – Chorzy i starzy”, Smolnica na Śląsku,1989 r. ZOFIA RYDET / EAST NEWS
Z

Załóżmy: on ma wyraźnie zarysowaną żuchwę, wąskie usta i radosne spojrzenie, ona zadarty nos, pucołowate policzki i duże oczy. Czy do siebie pasują? To pytanie może wydawać się mniej istotne niż choćby kwestia kompatybilnych osobowości. Nie jest jednak bezpodstawne.

Poszukiwanie partnera

W listopadzie w „Scientific Reports” pojawił się raport z badań przeprowadzonych przez Pin Pin Tea-makorn i Michała Kosińskiego z Uniwersytetu Stanforda. Uczestnikom prezentowano twarz kobiety lub mężczyzny, a poniżej zbiór sześciu innych twarzy osób przeciwnej płci. W każdym takim zbiorze znajdowało się zdjęcie męża/żony osoby wyświetlonej powyżej oraz pięć innych, losowych fotografii. Wszystkie zdjęcia były czarno-białe i wykadrowane tak, by wyeliminować różnice niezwiązane z twarzą – w tym fryzury, ubrania i tło. Zadaniem badanych było określenie, w skali od 1 do 6, stopnia...

4264

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dwaj nieznajomi w pociągu."Co pan mi się tak przygląda?" - przerywa milczenie jeden z nich. "Bo, wie pan, jest pan niezwykle podobny do mojej żony. Gdyby nie te wąsy...". "Ale ja nie mam wąsów!". "No właśnie...".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]