Reklama

Ta bierność zdumiewa i przeraża

Ta bierność zdumiewa i przeraża

05.03.2007
Czyta się kilka minut
Ujawnione ostatnio przez media skandale obyczajowe i finansowe (o ile wiem, chodzi o te same osoby) w diecezji płockiej nie są sprawą z ostatnich tygodni, nawet miesięcy. Po smutnych doświadczeniach Kościoła w Stanach Zjednoczonych, w Irlandii i innych krajach, bierność i brak zdecydowanych reakcji polskiego Episkopatu na pedofilię i homoseksualne poczynania księży zdumiewa i przeraża. Co z tego, że kiedyś na naszych łamach Marek Zając dał dziesięć wskazówek, jak postępować w sytuacji skandali? Żaden dokument nie powstał i wszystko było po dawnemu. Przypomina się (zlekceważone) ostrzeżenie ojca Davida Sullivana, pracującego w Polsce Irlandczyka z zakonu Ojców Białych, który już dość dawno pisał: "Patrząc na to, co się stało w Irlandii, uważam, że potrzebujemy prorockiej odwagi, żebyśmy jasno mówili, że pewne zachowania są nie do przyjęcia, i nie przemilczali tych spraw w imię jakieś chorej solidarności. Wielka odpowiedzialność i odwaga są tu potrzebne. Bo jeżeli biskupi i księża nie mówią o tej sprawie i nie wyjaśniają jej - w sposób lojalny i odpowiedzialny, uczciwy i stanowczy - to prędzej czy później media zaczną o tym pisać, i wtedy nie będzie wesoło!".
N

No i wesoło nie jest. Strach pomyśleć, jaki będzie dalszy ciąg sprawy płockiej. Czym będzie dla Kościoła w Polsce, zwłaszcza dla diecezji płockiej, znanej ze znakomitego seminarium duchownego, zaangażowania ekumenicznego (dialog z mariawitami), wspaniałej działalności charytatywnej i głębokiej religijności naznaczonej pamięcią biskupów męczenników z czasów ostatniej wojny: błogosławionych Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego? Jeszcze jeden cytat ojca Sullivana: "Masoni nie zniszczyli Kościoła w Irlandii. Katolicy całkiem swobodnie to zrobili bez ich pomocy. Przykładem klerykalnego samozadowolenia jest traktowanie zjawisk negatywnych. Są zamiatane pod dywan". Teraz można tylko przypomnieć słowa Cypriana z Kartaginy, który w III wieku pisał do rzymskich wyznawców: "Nawet jeśli w Kościele istnieje również kąkol, to jednak ani nasza wiara, ani nasza miłość nie mogą się...

1123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]