Reklama

Sztandaru już nie uniosą

Sztandaru już nie uniosą

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Jesteśmy potrzebni dzieciom i podczas obchodów rocznicowych. Poza tym mogłoby nas już nie być – mówią więźniowie obozów koncentracyjnych. Nawet przychodnia, z której korzystają, ma zostać zlikwidowana.
Maria Szewczyk w siedzibie oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Kraków, 19 stycznia 2013 r. Fot. Kamila Buturla / LABUTURLA
T

Tutaj spotkania rozpoczynają się od minuty ciszy.

Stoją dookoła stołu – grupa kobiet i mężczyzn z wyrzeźbionymi wiekiem twarzami. Okna pomieszczenia wychodzą na północ, więc wszystko tonie w łagodnym, nieco niebieskawym świetle. Kolor pochodzi od śniegu, który leży na księżowskich ogrodach i krzywych dachach krakowskich kamienic.

Na spotkanie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych przybyli dzisiaj delegaci następujących klubów: Klub Zakopane, Klub Sachsenhausen, Klub Nowa Huta, Klub Dzieci Łodzi, Klub Ravensbrück, Klub Mauthausen, Klub Auschwitz, Klub Majdanek, Klub Płaszów, Klub Buchenwald. Razem 10 osób.

Stoją przez chwilę dookoła stołu (delicje, kruche ciasteczka, sok w kartonie, plastikowe kubeczki), nieruchomi jak na uroczystym apelu.

Żegnają Henia i Józia, którzy odeszli w ostatnich tygodniach...

17679

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]