Reklama

Ostatni z Auschwitz

Ostatni z Auschwitz

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Styczeń to dla nich szczególny miesiąc. Co roku przed rocznicą wyzwolenia obozu dzwonią media, przychodzą zaproszenia na uroczystości. Ale wracają też wspomnienia i złe sny. Im są starsi, tym mocniej.
Maria Stroińska z przedwojennym zdjęciem swojej rodziny Fot. Kacper Pempel / REUTERS / FORUM

​Zetknęłam się z nim, pracując kilka lat przy projekcie mającym na celu zebranie relacji żyjących jeszcze byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Przeszli przez różne obozy: Auschwitz-Birkenau, Mauthausen, Stutthof... I wyróżniali się. W porównaniu z innymi świadkami historii, z którymi przyszło mi pracować, byli – jak się zdawało – w dobrej formie fizycznej. I byli też bardzo zajęci. Jeden z nich codziennie chodził na basen, inny w sezonie nie odpuszczał wyjazdu na narty. Mimo napiętych kalendarzy bardzo starali się pomóc, dostosować do warunków nagrania.
I tak jak mówi w „Tygodniku” doktor Alicja Klich-Rączka, która prowadzi od wielu lat w Krakowie przychodnię dla byłych więźniów niemieckich kacetów, są ludźmi, którym nie przeszkadzają niewygody i niedogodności [patrz rozmowa poniżej – red.]. Gorący dzień, schody, awaria kamery – to były drobiazgi, ważna była...

12330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]