Reklama

Szeherezada Auschwitz

18.08.2009
Czyta się kilka minut
Grosman urodził się w Jerozolimie w 1954 r., studiował tam filozofię, współpracował z radiem. Od debiutu w 1983 r. napisał kilkanaście książek. Przynajmniej jedną arcydzielną.
Menashe Kadishman (ur. 1932), „Spadłe liście” (1997–2001), instalacja w berlińskim Muzeum Żydowskim /fot. Andrzej Franaszek
N

Nierealność nie odbiera tej scenie siły. Okupowana przez Niemców Warszawa, płonące getto i ogród zoologiczny, w którym ukrywa się grupka naukowców. Jeden z nich odkrywa, że ludzki krzyk można rozdzielić na dźwięk i czyste cierpienie. Konstruuje więc wzmacniacz krzyku, blaszany labirynt: "ten krzyk dojdzie bardzo daleko! [...] Może po to, by za tysiąc lub dwa tysiące lat usłyszał go ktoś w jednym z odległych światów, w jednej z najodleglejszych galaktyk. Usłyszy i zainteresuje się w końcu tym, co tu się dzieje, bo może o nas zapomnieli..."

***

Ten to krzyk rozbrzmiewa spomiędzy zdań wielkiej powieści "Patrz pod: Miłość" izraelskiego pisarza Dawida Grosmana. Jest ona jeszcze jedną próbą zmierzenia się z Zagładą, z wiedzą o tkwiącym w człowieku jak cierń demonicznym Złu, ale nie ma w sobie nic przewidywalnego. To dzieło całkowicie oryginalne,...

15190

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]