Reklama

Nie bierzcie łapówek od świata

Nie bierzcie łapówek od świata

04.04.2015
Czyta się kilka minut
Dawid Grosman, pisarz: Akademia Języka Hebrajskiego podjęła decyzję, że hebrajskim odpowiednikiem słowa „frustracja” będzie „tiskul”. Izraelczycy przyjęli to z entuzjazmem. Byli przeszczęśliwi, że mogą stać się sfrustrowani.
Dawid Grosman, Jerozolima 2011 r. Fot. Ziv Koren / POLARIS
O

OLGA KACZMAREK: Zyskuje Pan w Polsce zupełnie nową publiczność, zaraz ukaże się tutaj Pańska „Księga gramatyki intymnej”. Czy ma Pan poczucie, że pisze jednak głównie dla Izraelczyków?
DAWID GROSMAN: Gdy „Księga…” miała się ukazać w Izraelu, wydrukowałem ją najpierw dla moich rodziców. Opowiada przecież o żyjącej w Jerozolimie małej rodzinie – przypominającej moją. Pomyślałem, że powinni ją przeczytać jako pierwsi. Ojciec po lekturze powiedział: „Dawid, to bardzo ładna książka, ale czy sądzisz, że ludzie spoza naszej rodziny będą w stanie ją zrozumieć?”. To było bardzo słodkie z jego strony. Teraz, gdy wychodzi jakiś przekład tej książki, po fińsku, po japońsku, po czesku, zawsze mu ją przynoszę. „Widzisz, tato, zrozumieli”.

Czy Pana ojciec czyta po polsku?
Przyjechał do Izraela jako dziewięcioletnie dziecko. Umiał...

15638

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]