Reklama

Szczęśliwa kopia Edenu

Szczęśliwa kopia Edenu

19.10.2010
Czyta się kilka minut
Gdy dziesięć tygodni temu pod ziemią uwięzionych zostało 33 górników, prezydent Chile Sebastián Pi?era wyczuł polityczną szansę. Dla niego akcja ratowania zasypanych była nie tylko celem, ale też metodą: na zmianę "serc i dusz" Chilijczyków.
Prezydent Chile (w środku) z 33 uratowanymi górnikami w szpitalu w Copiapó; 14 października 2010 r. / fot. EPA/PAP
P

Prezydent Chile Sebastián Pi?era już na początku swych rządów musiał stawić czoło Naturze - w postaci skutków trzęsienia ziemi, które uderzyło w Chile w końcu lutego tego roku. Kilka miesięcy później stoczył z Naturą kolejną walkę: stanął na czele akcji ratunkowej, dzięki której w minionym tygodniu uwolniono zasypanych 33 górników. To kolejna bitwa w wielkiej wojnie, którą Chile toczy z Naturą. Kształtuje ona kraj i zamieszkujących go ludzi.

***

Pi?era, przedsiębiorca i multimilioner, wygrał wybory jako kandydat post-pinochetowskiej prawicy, ale jak dotąd wykazuje się polityczną niezależnością, a część jego działań przypomina poprzednie rządy socjalistów. Prócz bezpośredniego odwoływania się do społeczeństwa i składania niemożliwych do spełnienia obietnic, wykazuje też dużą dozę pragmatyzmu.

Chilijski dziennikarz Paul Walder...

9819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]