Reklama

Stan wewnętrznego konfliktu

Stan wewnętrznego konfliktu

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Najpierw, w styczniu, polityczne tąpnięcie wyniosło do władzy prawicę, która w Chile nie wygrała wyborów od 52 lat. Potem, w lutym, trzęsienie ziemi obróciło w perzynę jej wyborcze obietnice i pokazało, że obraz Chile jako kraju zasobnego i sprawnego nie jest prawdziwy.
Chaos po trzęsieniu ziemi w mieście Conception, 1 marca 2010 r. / fot. Martin Zabala / Xinhua / Xinhua Press / Corbis
W

W takiej scenerii w czwartek, 11 marca, nowy prezydent Sebastián Pi?era - przedsiębiorca i multimilioner - obejmuje władzę.

Wcześniej, 17 stycznia, w drugiej turze wyborów prezydenckich, Pi?era - kandydat prawicowej Koalicji na rzecz Zmian (Coalición por el Cambio) - pokonał Eduardo Freia, kandydata Porozumienia Partii na rzecz Demokracji (Concertación de Partidos por la Democracia), czyli rządzącego od 20 lat zjednoczenia chadeków, liberałów, socjaldemokratów i socjalistów. Pi?era wygrał stosunkiem głosów 51,61 proc. do 48,38 proc.

Mimo że wybory przebiegły spokojnie, a rządzącą dotąd koalicję pokonała bardziej jej własna bezsilność niż siła prawicy, to ich wynik nosi wszelkie znamiona politycznego tąpnięcia: po wojskowym zamachu stanu z 1973 r., a następnie po rządach sił, które w wyniku referendum odsunęły od władzy dyktaturę gen. Augusto...

13312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]