Reklama

Górnicy ante portas

Górnicy ante portas

05.10.2003
Czyta się kilka minut
Na razie mówi się o zamknięciu kilku nieopłacalnych kopalń i utracie pracy przez prawie 9 tys. górników. W regionie może jednak stracić zatrudnienie nawet kilkanaście tysięcy osób więcej. Każda kopalnia korzysta przecież z usług wielu małych firm, a pracownicy górnictwa są klientami sklepów i zakładów. Zniknięcie kopalni to dla nich śmierć.
F

Fala protestów była do przewidzenia. W górnictwie nie ma jednak ani nowego pomysłu na restrukturyzację, ani planów innego zagospodarowania kopalń i ich pracowników. Projekty rządowe, choć nowe, różnią się od poprzednich, mało skutecznych, nieznacznie. Rządzący mają widać w pamięci los rumuńskiego rządu Petru Romana, którego zmiotła wyprawa górników na Bukareszt, kiedy próbował zreformować ich sektor.

Za głęboko, za drogo

W Polsce od 1990 r. wiadomo, że zamknięcie większości kopalń węgla kamiennego jest konieczne. Niektórzy eksperci już na początku lat 80. ostrzegali przed skutkami rabunkowej gospodarki. Koszty były wówczas niewspółmierne do efektów (kasę ratował eksport). Na krajowe potrzeby wydobywano ponad 140 mln ton węgla, choć wiadomo było, że nawet nieznaczne reformy obniżą zapotrzebowanie o połowę. I tak się stało - po...

21581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]