Reklama

Szamanizm Wielkiego Brata

Szamanizm Wielkiego Brata

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Na prowincji Korei Północnej odżywa wiara w duchy, a z usług szamanek korzystają nawet reżimowi oficjele – mimo konstytucyjnego zakazu i groźby zsyłki do obozu.
Plakat propagandowy z Kim Ir Senem, dziadkiem obecnego przywódcy Korei Północnej. Fot. Zbiory autora
K

Korea Północna uważana jest dziś powszechnie za kraj skrajnie ateistyczny, w którym wszelkie przejawy duchowości zostały brutalnie wykorzenione. Jednak część specjalistów nie zgadza się z tą opinią. Ich pogląd potwierdza np. relacja północnokoreańskiej szamanki Kang Mi-soon, która dwa lata temu zbiegła do Korei Południowej. To ona relacjonowała, że wiara w duchy i wróżby na prowincji ma być dziś powszechna, zaś z usług szamanek korzystają także ludzie związani z systemem władzy – choć grozi im za to utrata przywilejów i uwięzienie.

Wiara przodków

Zanim po II wojnie światowej powstała Korea Północna, mieszkańcy tych regionów byli przede wszystkim wyznawcami szamanizmu (zwanego inaczej muizmem, od koreańskiego słowa „mugyo”). Wiara w duchy, w lecznicze możliwości ziół i duchowych łączników z zaświatami wypełniała codzienność na prowincji. Przeświadczenie...

11484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]