Szaleńcy z Madison

Prezydent Obama mówił o nim w Kongresie, „Time” poświęcił mu okładkę. Serial „Mad Men” ma już miejsce w historii. Właśnie ruszył ostatni sezon.

21.04.2014

Czyta się kilka minut

Don Draper (Jon Hamm): bohater niezatapialny / Fot. MATERIAŁY PRASOWE
Don Draper (Jon Hamm): bohater niezatapialny / Fot. MATERIAŁY PRASOWE

Gładko ogoleni mężczyźni w kapeluszach, perfekcyjnie uczesane kobiety na szpilkach, intensywne kolory kardiganów i sukienek, lśniące kabriolety, papierosowy dym spowijający minimalistyczne wnętrza, bursztynowa whisky podana w ciężkich okrągłych szklankach. I uroczo staroświeckie kampanie reklamowe produktów, po które sięgamy na co dzień, i takich, które są już legendą, od keczupu Heinz po aparat Polaroid.

Na tym efektownym tle rozgrywają się dramaty bohaterów: ambitnych, nieprzeciętnych ludzi, którzy realizują swój amerykański sen. Z sezonu na sezon – akcja obejmuje całą dekadę – ich Ameryka się zmienia. Nadchodzi obyczajowa rewolucja, seksizm, rasizm i homofobia zostają wreszcie nazwane. Następują kolejne historyczne przełomy: marsz na Waszyngton, zamach na Kennedy’ego, zabójstwo Martina Luthera Kinga, wojna w Wietnamie.

Ale żeby serial stał się kultowy, potrzeba jeszcze kultowego bohatera. Jest nim dyrektor kreatywny Don Draper (Jon Hamm), self-made man w dosłownym tego słowa znaczeniu. Przystojny, błyskotliwy, pochmurny, szorstki, władczy, egoistyczny, namiętny – przymiotniki określające tego samca alfa można mnożyć. Zdobywa kolejne kontrakty reklamowe, nagrody i kobiety, pali jak smok, pije na umór. I cierpi. Scenarzyści dopisują mu melodramatyczną historię, którą odkrywamy stopniowo.

To dzięki dziełu (dziełu, nie produkcji) Matthew Weinera mało popularna stacja AMC mogła zacząć konkurować z HBO: wyprodukowała jeszcze takie hity jak „Walking Dead” i „Breaking Bad”. „Mad Men” był w pierwszym szeregu serialowej rewolucji ostatnich lat: tej przemiany, która sprawiła, że autorskie seriale znaczą dziś nie mniej niż autorskie kino.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski i Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej,… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2014