Reklama

Szafoty ajatollahów

Szafoty ajatollahów

w cyklu Strona Świata
15.12.2020
Czyta się kilka minut
W sobotni poranek w teherańskim więzieniu powieszony został dziennikarz Ruhollah Zam, którego rządzący Iranem duchowni oskarżyli o działalność wywrotową.
Ruhollah Zam, zdjęcie z czerwca 2020 r. / Fot. ALI SHIRBAND / MIZAN NEWS AGENCY / AFP
D

Dla irańskich władz Zam nie był dziennikarzem, lecz jedynie agitatorem, wichrzycielem, dywersantem i szpiegiem, wysługującym się wrogom ojczyzny, Ameryce, Francji, Izraelowi i Arabii Saudyjskiej. Podając wiadomość, że został stracony, rządowa telewizja nazwała go nawet „przywódcą rozruchów”. 

Teheran 2017

Kiedy w ostatnich dniach grudnia 2017 r. ludzie w Iranie wyszli na ulice, żeby sprzeciwić się kolejnym podwyżkom cen i drożyźnie, mieszkający w Paryżu Zam na swojej witrynie w internecie informował o przebiegu ludowego buntu (rządowa telewizja cenzurowała wiadomości i opatrywała je usłużnym, przychylnym władzom komentarzem), a jego uczestnikom pomagał się ze sobą komunikować. Publikował też materiały kłopotliwe dla rządzącego Iranem muzułmańskiego duchowieństwa – o jego zakłamaniu, moralnym upadku, podejrzanych interesach, korupcji. Czytało go,...

10908

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]