Reklama

Krótka historia o zabijaniu

Krótka historia o zabijaniu

w cyklu STRONA ŚWIATA
15.09.2020
Czyta się kilka minut
Irański zapaśnik został stracony za zabójstwo, którego miał się dopuścić podczas antyrządowych zamieszek. Do ostatnich chwil krótkiego życia przysięgał, że nie zrobił nic złego.
Nawid Afkari / TWITTER / UN WATCH
D

Dwudziestosiedmioletni Nawid Afkari został powieszony w sobotni poranek w więzieniu Adelabad w położonym na irańskim południu starożytnym mieście Sziraz, jednym z najwspanialszych w kraju. Swego czasu było ono stolicą całej Persji.

Został stracony, a wcześniej dwukrotnie skazany na karę śmierci za działalność wywrotową (wyrok wydał trybunał rewolucyjny) i zabójstwo (wyrok sądu powszechnego), jakiego miał się dopuścić przed dwoma laty, 2 sierpnia 2018 roku, gdy Szirazem, a także stołecznym Teheranem, Isfahanem, Arakiem i Karadżem wstrząsały antyrządowe rozruchy.

Międzynarodowe sankcje, które z powodu trwających pół wieku rządów ajatollahów spadają na Iran ze strony Zachodu, doprowadziły gospodarkę do zapaści. Drożyzna, galopująca inflacja, bezrobocie, bieda, a także korupcja i arogancja rządzącej teokracji sprawiają, że pomimo brutalności policji i służb bezpieczeństwa...

11924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Szkoda tylko, że sankcje zawsze uderzają w zwykłych obywateli. Teokraci opływający w gotówkę, zawsze znajdą drogi tranzytowe dla zaspokojenia swoich jakże często wydumanych potrzeb!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]