Reklama

Symboliczny traktat pokojowy

Symboliczny traktat pokojowy

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Jossi Beilin, były minister sprawiedliwości Izraela z (opozycyjnej dziś) Partii Pracy, i Abed Rabbo, były minister informacji Autonomii Palestyńskiej, zadali sobie dużo trudu. Nie tylko oni. Wielu Izraelczyków i Palestyńczyków, polityków i intelektualistów, przygotowywało to, co w minionym tygodniu uroczyście - w obecności dwóch noblistów (Cartera i Wałęsy) i z błogosławieństwem 58 ekspremierów i eksministrów spraw zagranicznych różnych państw - zaprezentowano w Genewie: projekt traktatu pokojowego.
N

Nie apel, lecz szczegółową umowę dwóch państw: Izraela i Palestyny. Niejako “obywatelski" projekt, przygotowany niezależnie od rządów obu stron, a nawet wbrew nim mógł podjąć to, czego unikano w oficjalnych negocjacjach. Inaczej niż dotychczasowe “mapy drogowe", nie odkłada on na przyszłość spraw najtrudniejszych - granic, uchodźców palestyńskich, osiedli żydowskich i Jerozolimy - ale w każdej proponuje rozwiązanie: państwo palestyńskie powstaje na obszarze prawie całego Zachodniego Brzegu i Gazy; Izrael ewakuuje większość osiedli i zostawia ich infrastrukturę Palestyńczykom; uchodźcy palestyńscy i ich potomkowie (w sumie 4 mln ludzi) nie mogą wrócić tam, skąd uciekli lub zostali wyrzuceni po powstaniu Izraela; podzielona na dwie części Jerozolima jest stolicą i Izraela, i Palestyny itd. O wysiłku i powadze, z jaką jego inicjatorzy przygotowali “traktat" świadczy także, że...

2026

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]