Reklama

Święty Tydzień

Święty Tydzień

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Przed nami "Wielki Tydzień". W łacińskich księgach liturgicznych nazywany jest "Hebdomada Sancta", to znaczy "Tydzień Święty".
P

Przed nami Tydzień: Wielki - bo Święty.

Wielki czyją świętością???

Liturgia będzie nas prowadzić przez kolejne dni tego Tygodnia i konfrontować z kolejnymi jego bohaterami: w Wielki Poniedziałek po raz pierwszy spotkamy Judasza. Ewangelia pokaże go jako kłamcę i złodzieja, który - właśnie dlatego, że systematycznie okrada Chrystusa i apostołów - nie rozumie najprostszych gestów życzliwości i hojności, które poprzedzają Jezusowy pogrzeb (por. J 12, 6).

W Wielki Wtorek usłyszymy w Ewangelii zapowiedź upadku Piotra - tak ostro kontrastującą z jego pewnością siebie ("Życie moje oddam za Ciebie!").

W Wielką Środę - znowu Judasz, ale teraz już nie jako złodziej, ale jako zdrajca - zdecydowany, zatwardziały: nie zatrzyma go nawet dekonspiracja przez Jezusa przy stole Ostatniej Wieczerzy (Mt 26, 25: "Tak jest, Ty") -...

2071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]