Reklama

Święty Tydzień

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Przed nami "Wielki Tydzień". W łacińskich księgach liturgicznych nazywany jest "Hebdomada Sancta", to znaczy "Tydzień Święty".
P

Przed nami Tydzień: Wielki - bo Święty.

Wielki czyją świętością???

Liturgia będzie nas prowadzić przez kolejne dni tego Tygodnia i konfrontować z kolejnymi jego bohaterami: w Wielki Poniedziałek po raz pierwszy spotkamy Judasza. Ewangelia pokaże go jako kłamcę i złodzieja, który - właśnie dlatego, że systematycznie okrada Chrystusa i apostołów - nie rozumie najprostszych gestów życzliwości i hojności, które poprzedzają Jezusowy pogrzeb (por. J 12, 6).

W Wielki Wtorek usłyszymy w Ewangelii zapowiedź upadku Piotra - tak ostro kontrastującą z jego pewnością siebie ("Życie moje oddam za Ciebie!").

W Wielką Środę - znowu Judasz, ale teraz już nie jako złodziej, ale jako zdrajca - zdecydowany, zatwardziały: nie zatrzyma go nawet dekonspiracja przez Jezusa przy stole Ostatniej Wieczerzy (Mt 26, 25: "Tak jest, Ty") -...

2071

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]