Reklama

Święty i kobiety

Święty i kobiety

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Dogmatyk (także jeśli jest kobietą) jęczy w głębi duszy, gdy słyszy pytania o ekologię u Tomasza z Akwinu, demokrację u Katarzyny ze Sieny czy antyfeminizm Pawłowy. Nie ta epoka, nie ten czas, nie ta godzina - chciałoby się tłumaczyć.
Figura św. Pawła Apostoła na Placu św. Piotra / fot. Wiki(CC)
P

Paweł Jezusa nie znał, nie widział, nie był Jego uczniem ani słuchaczem. Jest człowiekiem olśnienia, porywu, który niszczy przeszłość, porzuca dotychczasowe świętości, zrywa kontakty, przemienia byłych wrogów w przyjaciół i nakazuje bronić z równym zaangażowaniem tego, co dotąd chciał karać śmiercią. Jak w tej sytuacji wyglądają jego relacje z kobietami?

Paweł z dumą podaje się za faryzeusza - to oznaczało starania o stałą wierność Bogu, także w kontaktach z kobietami. Spotkanie ze Zmartwychwstałym wystarczyło, by z tą samą starannością i zapałem robił to samo jako chrześcijanin: w ramach swego temperamentu, swej kultury, swej epoki.

Czyny mówią głośniej niż słowa, czyli doświadczenie

Jak powinien zachowywać się faryzeusz, czy w ogóle przyzwoity Żyd, wiemy - ? rebours - z ich reakcji na zachowanie Jezusa....

7513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]