Reklama

Wzięta do Nieba

Wzięta do Nieba

12.08.2008
Czyta się kilka minut
Wniebowzięcie rozumiemy intuicyjnie; tak potocznie określamy stan kogoś, kto jest zachwycony bez granic. Maryja wniebowzięta - szczęśliwa, cała przeniknięta Bogiem, cała w Nim - jest jak spełniona obietnica tego, do czego jesteśmy wzywani.
"Wniebowzięcie" w kościele Santa Maria del Popolo w Rzymie / fot. KNA-Bild
T

To, co wiemy o Wniebowziętej, mówi też o naszym przeznaczeniu - i my mamy być jak Ona, cali w Bogu, ciałem i duszą szczęśliwi, w bliskości Boga i ludzi, pełni radości. To znak nadziei dla wszystkich wierzących.

Wniebowziętą Pannę wielu widzi w biblijnej wizji Apokalipsy, w postaci Obleczonej w Słońce, Amicta Sole (Ap 12). Intuicje na temat Wniebowzięcia zauważamy od II w. aż do niezwykle aktywnego ruchu na przełomie XIX-XX w. Pius XII, po konsultacjach, przekonany o jednomyślności w Kościele na ten temat, wydał 1 listopada 1950 r. bullę "Munificentissimus Deus", przekazując jako prawdę wiary, że Maryja "po skończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej".

Jak rozumieć te słowa? Co wnoszą do naszego życia? Pius XII wskazał jako przyczynę ogłoszenia dogmatu nie tylko wyjaśnianie tajemnicy Maryi, ale także...

3044

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]