Reklama

Święty dzieciak

Święty dzieciak

14.05.2016
Czyta się kilka minut
We wsi Zwierki koło Białegostoku, w prawosławnym monasterze żeńskim przechowywane są (przez pół roku, bo przez drugie pół są w białostockim soborze, czyli prawosławnej katedrze) relikwie świętego męczennika Gabriela.
Fot. Marek Szczepański dla „TP”
Szymon Hołownia / Fot. Marek Szczepański dla „TP”
W

W 1690 r. bestialsko zamordowano sześcioletniego chłopca pochodzącego ze Zwierek; jego okaleczone ciało zabójcy wyrzucili na okoliczne pola. Jakie były motywy zbrodni – nie udało się ustalić. W prawosławnej hagiografii sugerowano początkowo, że Gabriel padł ofiarą rytualnego zabójstwa dokonanego przez żydów. Później żydzi z żywotów zniknęli, a w ich miejsce pojawiła się bliżej nieokreślona „sekta”. Współczesne biografie świętego są dużo bardziej powściągliwe i nie próbują rozstrzygać tego, na rozstrzygnięcie czego jest już zwyczajnie za późno.

W tym konkretnym przypadku dobiega na szczęście do końca najbardziej koszmarna część pośmiertnego życia każdego świętego – ta, gdy jego pozostali na ziemi piewcy próbują za wszelką cenę dorobić do jego życia i śmierci obliczone na osiągnięcie pedagogicznych czy moralistycznych (a czasem politycznych) skutków uzasadnienia. Czy Gabriel...

4690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nawet najbardziej "święta" figura może okazać się posłańcem ciemności. Nie lepiej zatem zamiast szukać świętych zwrócić się do Absolutu bezpośrednio, bez ryzykownych pośredników?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]