Reklama

Król poświęcony

Król poświęcony

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Mąż stanu prawy i uczciwy, a zarazem sprawny i z sukcesami? Dziś nie mieści nam się to w głowie. Tymczasem w średniowieczu wielu władców dorobiło się opinii świętych. Ile było w tym prawdziwej świętości, a ile ówczesnego "piaru"?
Eugéne Delacroix, „Bitwa pod Taillebourgiem”. Francuski Król Ludwik IX Święty stoczył ją z Henrykiem III, królem Anglii./ fot. Gianni Dagli Orti / East News
G

Gdy na początku XVI w. Niccolo Machiavelli wykrzyknął, że cel uświęca środki, Europa zatrzęsła się w posadach. Jak to? Czy nie liczą się już żadne zasady, czy władca może gwałcić prawa boskie i ludzkie, byle dążyć do celu? Powstał nawet pomysł posłania florentczyka na stos... Jednak - czego krytycy Machiavellego nie zauważali lub udawali, że nie zauważają - autor "Księcia" nie tworzył nowej herezji. On, dobry obserwator, opisał tylko zmiany zachodzące w Europie: kraje wyrywały się z dawnych hierarchii, król przestawał być uosobieniem państwa, nad sobą mając tylko Boga, a pod sobą hierarchów świeckich i duchownych. XVI-wieczne państwo stawało się korporacją urzędników, odpowiedzialnych przed królem i jego radą, a także (choć wciąż bardziej teoretycznie niż realnie) społeczeństwem. Zapoczątkowane wtedy zmiany doprowadziły do modelu państwa, jakie znamy dzisiaj.

...
15208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]