Reklama

Ładowanie...

Święta Szawuot

18.05.2010
Czyta się kilka minut
Święto pielgrzymie Szawuot nosi wiele imion. Jest nazywane świętem pierwszych owoców pszenicy. Z nowego ziarna piekło się chleb ofiarowywany w Świątyni.
W

W darach składano również świeże figi, pomarańcze, jęczmień, granaty. Jest też świętem kończącym cykl uroczystości, które zaczynały się w Pesach, ciągnęły przez dni pięćdziesiąt zwanych omer. Najpierw przypominano dzień wyjścia z Egiptu, potem wspominano nieszczęsne powstanie Bar Kochby w pierwszym wieku wspólnej ery. Ale przede wszystkim na Szawuot czci się od pokoleń dzień przekazywania Tory.

Niekiedy Szawuot nazywany jest świętem oczekiwania i duchowego dorastania do Objawienia. Komentatorzy podkreślają, że jest to święto przekazywania, a nie otrzymania Księgi, by w ten sposób podkreślić fakt, że Torę otrzymuje się wielokrotnie, dzień po dniu do niej dorastając. Otrzymuje, wypełniając przykazania, żyjąc Księgą i ją akceptując. Dorastanie i wznoszenie jest w symbolice tego święta sprawą kluczową.

W święto Szawuot czci się również śmierć...

4290

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]