Reklama

Święta noc pod Donieckiem

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Wojny na wschodniej Ukrainie nie przerwały prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia. Strzały umilkły tylko na chwilę, na czas nabożeństwa. Pewnie przypadkiem.
Jezuita Andrzej i księża prawosławni podczas świątecznego nabożeństwa w schronie, wieś Piski koło Doniecka, 7 stycznia 2015 r. Fot. Piotr Apolinarski dla „TP”
K

Kapelan wojskowy ma wzrost i posturę kilkunastoletniego chłopca. W niskiej piwnicy może dwudziestu żołnierzy, wsłuchanych w jego słowa. Stoją z pochylonymi głowami. Niektórzy ze łzami w oczach. Dopiero wrócili z okopów, z linii ognia. Na brudnym dywanie, mającym stworzyć namiastkę domu, topnieje śnieg z wojskowych butów.
– Tylko miłość zapewni nam zwycięstwo – mówi kapelan. – Nienawiść to strach. Strach jest waszym największym wrogiem. Strach sprawia, że żołnierze zapominają, po co są na froncie. To nie nienawiść do wroga was tu przywiodła, to miłość do ojczyzny. Tylko miłość chroni nas przed strachem.

Wracajcie zdrowi

Jest środa, 7 stycznia. Dzień Bożego Narodzenia dla prawosławnych i grekokatolików.
Nabożeństwo odbywa się w sztabie jednego z oddziałów ochotniczych. Sztab mieści się w piwnicy, we wsi Piski (po polsku: Piaski).

Piski –...

6911

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]