Reklama

Dima jedzie do domu

Dima jedzie do domu

19.01.2015
Czyta się kilka minut
„Na froncie było prościej: tam wiesz, co robić. A tu radź sobie, człowieku” – mówi „cyborg”.
Ukraiński „cyborg” – obrońca donieckiego lotniska, styczeń 2015 r. Fot. Mstyslav Chernov / AP / EAST NEWS
M

Mały wiejski dom pomalowano kiedyś w kolorowe kwiaty. Zielone pędy pełzną wzdłuż ściany i kończą się w dziurze po pocisku, który rozerwał dach. O ścianę opiera się żołnierz, pali papierosa. To Dima, ukraiński ochotnik, obrońca Pisków koło donieckiego lotniska.

– Moździerz 82 milimetry – mówi spokojnym tonem znawcy. – Wczoraj Ruscy strzelali całą noc. Zaraz znów zaczną, lepiej zejść do piwnicy.

Z kolegą, którego mijamy w drzwiach, żegna się uściskiem dłoni. – Tak trzeba – mówi. – Zawsze żegnaj się z kolegą serdecznie. Nigdy nie wiesz, czy jeszcze go zobaczysz. To front, separy są blisko. Zginąć tu łatwo. A zabić? Myślisz, że łatwo jest zabić? Raz zużyłem cztery granaty na jednego człowieka.

Noc w Dniprze

Dima i jego dwaj koledzy mają kilkudniowy urlop. Cieszą się z przepustki. Zobaczą matki i dziewczyny, pójdą na piwo z przyjaciółmi,...

5516

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]