Reklama

Ładowanie...

Świeccy w Kościele coraz ważniejsi

Świeccy w Kościele coraz ważniejsi

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Także w Polsce rola i znaczenie świeckich wzrastają.
P

Polscy biskupi w minionym roku doświadczyli nietypowej sytuacji. Podczas wizyty ad limina rozmawiali w kurii rzymskiej ze świeckimi, których Franciszek powołał na różne stanowiska. Reprezentując papieża, formalnie stoją oni w strukturach kościelnych wyżej niż biskupi. „Ich pouczenia i uwagi dotyczące czekających nas wyzwań były dla nas ubogacające” – komentował jeden z uczestników wizyty.

Franciszek kontynuował politykę obsadzania osobami świeckimi stanowisk kościelnych i dopuszczania ich do różnych funkcji – tam, gdzie to nie koliduje z prawem kanonicznym (sekretarzem i kierownikiem biura Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej mianował dwoje świeckich profesorów i ustanowił liturgiczny akt powoływania świeckich – w tym kobiet – do funkcji akolity i lektora), a gdzie koliduje, tam zmieniał prawo (zezwolił sędziom świeckim sądzić biskupów i kardynałów). Przede wszystkim jednak zainicjował synod, którego głównymi bohaterami są właśnie świeccy. Synod ma bowiem w ciągu dwóch lat wypracować nowe, przełamujące dotychczasowe klerykalne struktury funkcjonowanie Kościoła.

Są sygnały, że także w Polsce rola i znaczenie świeckich wzrastają. Bp Adrian Galbas z ramienia episkopatu rozmawiał z Kongresem Katoliczek i Katolików – grupą świeckich, którzy chcą brać większą odpowiedzialność za Kościół. Świecka osoba po raz pierwszy poprowadziła komisję (złożoną głównie ze świeckich), która badała przestępstwa popełniane w jednym z polskich zakonów.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]